Vítejte na našem webu

Vesmír

Jsme ve vesmíru sami ?

Hodně lidí si klade otázku : Jsme ve vesmíru sami ?

Odpověď je podle mě prakticky jasná : Určitě ne

Hned vám vysvětlím, proč si to myslím. Ve vesmíru jsou miliardy galaxií, v každé galaxii jsou miliardy hvězd a okolo každé z nich obíhá minimálně několik planet Je sice pravda, že jen na nepatrném zlomku z nich se může vyvinout život, ale i tak je jisté, že neexistuje jen jedna další civilizace, ale určitě mnohem víc.

 Pakliže ovšem někdo čeká, že se k nám na planetu Zemi někdo z nich zavítá, asi bude zklamán. Ve vesmíru jsou od sebe věci tak daleko, že se tyto údaje již neudávají v kilometrech, nýbrž ve světelných rocích. Důležité je také říci, že 1 světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za 1rok, což je obrovská vzdálenost, protože za 1 sekundu urazí 300 000 km. Za jeden rok tedy urazí zhruba 94 608 000 000 000 km.(94 bilionů a 608 miliard km).

 Jen pro zajímavost sondy Voyager 1 a 2, které byly vypuštěny v září a srpnu roku 1977, aby zkoumaly obří planety uletěly za 32 let (pouze) něco přes 15 miliard km, což je asi 14 světelných hodin. Nyní se Voyager 1 nachází někde na hranici Sluneční soustavy a každý den se od Země vzdaluje rychlostí 1,5 mil km.

Ale zpět k původní otázce, jak jsem tedy řekl, ve vesmíru jsou od sebe objekty velice vzdáleny, tyto vzdálenosti se vlivem rozpínání vesmíru i nadále zvětšují, takže pravděpodobně nehrozí, že by na naši planetu přiletěla nějaká mimozemská civilizace. I kdyby se nějakou technologií podařilo dosáhnout rychlosti světla, byla by to stále otázka mnoha let cestovat na nějakou jinou planetu, hvězdu, nebo dokonce do nějaké jiné galaxie.

 

Zdroje : www.wikipedia.cz , Náš Vesmír - Josip Kleczek 

 

 

 

Vesmír

Život v naší blízkosti

Nejvhodnější planetou pro život v naší Sluneční soustavě je samozřejmě planeta Země. Je ve vhodné vzdálenosti od Slunce, vyskytuje se zde voda v tekutém skupenství, kyslík, uhlík, vodík, dusík a další tzv. biogenní prvky. Voda se ovšem nevyskytuje jen na Zemi. Dnes je na Marsu veliký mráz, takže se zde voda vyskytuje ve skupenství pevném. V minulosti se zde však vyskytovala také ve skupenství tekutém, to bylo v tzv. teplém období způsobeném sluneční aktivitou. Kromě Země se však tekutá voda vyskytuje i na jiném tělese v naší Sluneční soustavě. Je jím Jupiterův měsíc Europa, pod jehož ledovým povrchem je oceán slané vody. Vědci i zde připouštějí možnost jednoduchého života. Je tedy jasné, že pokud by se prokázal život na Europě, kde panují dosti nehostinné podmínky, pak by nemohlo být žádných pochyb o dalším životě ve vesmíru 

Zdroj : Náš vesmír - Josip Kleczek  

© 2008 Všechna práva vyhrazena. Created by Ladas a Kiki 2008-2009

Vytvořte si web zdarma!Webnode